Přijďte se k nám vybavit a využijte slevy 25% na rybářské oblečení. Akci můžete využít na prodejně v Sokolově.

Jak vybrat rybářský prut

Jak vybrat rybářský prut

 

Vyberte si správný rybářský prut

Začínáte chytat, nebo byste rádi vyzkoušeli nový způsob lovu? V tomto článku naleznete vše, co potřebujete ke správnému výběru rybářského prutu. Pokud totiž hledáte jeden druh prutu na všechny ryby, rovnou vás zklameme - neexistuje. Rozhodně také není nutné, abyste hned na začátku ivestovali do prutu desetitisíce. Nejprve zjistěte, jestli vás rybaření chytne a vámi vybraný způsob lovu vás bude bavit. Pokud vás rybaření chytne, pravděpodobně neskončíte jen u jednoho prutu...  

 

1. Výběr prutu podle způsobu lovu

Každý styl rybolovu vyžaduje specifický rybářský prut. I tak můžeme rybaření rozdělit na dvě hlavní disciplíny. Lov na položenou a lov na plavanou. Lov na položenou je odpočinková klasika, kdy nahodíte a čekáte, až ryba zabere. Sledujete číhátko a jakmile uvidíte signál, začnete tahat. Lov na plavanou je oproti tomu více dynamický způsob lovu - často vestoje. 

 

2. Výběr prutu podle použitého materiálu

Při výběru prutu je důležité zohlednit jeho materiál. Nejčastěji se vyrábějí z uhlíkových vláken, skleněných vláken nebo kombinace obou materiálů. Uhlíkové vlákno je lehké a citlivé, což je ideální pro lov drobnějších druhů ryb, zatímco skleněná vlákna jsou silnější a odolnější, což je vhodné pro lov těžších ryb.

 

3. Délka prutu

Věnujte pozornost délce prutu. Rybářské pruty se pohybují v délce od 1,5 do 4,5 metru. Kratší pruty jsou vhodné pro lov v těsných prostorách nebo na malých vodách, zatímco delší pruty umožňují dosáhnout větších vzdáleností při náhozu.

 

4. Kompatibilta

Při nákupu nezapomeňte na kompatibilitu prutu s ostatními součástmi vybavení, jako jsou navijáky, návazce a nástrahy. Prut by měl být kompatibilní s navijákem, který plánujete používat, a měl by být schopen unést váhu nástrah, které chcete používat při lovu.

 

Pruty kaprařina

Pruty na sladkovodní ryby

Mezi nejčastěji používané pruty patří kaprové pruty, sumcové, feederové a pruty na muškařinu. Druhu je však více a postupně si rozebereme každý z nich. Pří výběru zohledněte, na jak velké vodní ploše chcete lovit, jak dlouhý má být nához a jestli budete rybařit v otevřeném terénu nebo spíše u zarostlého rybníka. Tím zamezíte například zamotání vlasce do větví. 

Kaprové pruty

Tyto pruty se používají pro lov kaprovitých ryb jako je Cejn, Kapr, Amur nebo třeba Parma. Vybrat si můžete z dvoudílných prutů, třídílných, teleskopických či cestovních. Pokud často cestuje a hledáte prut se skvělou skladností, určitě sáhněte po teleskopickém nebo cestovním prutu. 

Hlavní body:

 1. Jsou určené primárně pro lov kaprovitých a jiných těžších ryb. 
 2. Jsou lehké, přenosné a dobře se nimi manipuluje. 
 3. Mají vysokou odolnost

Sumcové pruty

Rybářské pruty pro lov Sumců jsou stavěné tak, aby odolaly extrémně velké zátěži. Vysokou pevnost zde vyvažuje také pružnost sumcového prutu. Velcí Sumci váží i 90, 100 a více kilo, proto je nezbytné používat tento speciální druh prutu. Asi byste neradi, když by se vám uprostřed adrenalinového zápasu prut zlomil, že? Při lovu z loďky zvolte spíše kratší variantu, aby se vám s prutem dobře manipulovalo.  

Hlavní body:

 1. Sumcové pruty jsou těžší a robustnější než kaprové pruty.  
 2. Můžete s nimi lovit 100 a více kilogramů vážící ryby. 

Feederové pruty

Pruty na Feeder se vyznačují především velmi citlivou špičkou, která vám dá vědět o každém jemném záběru. mezi největší výhody patří vyměnitelné špičky, kdy každá nich disponuje jinou tuhostí - citlivostí na záběr. Špičku feederového prutu si můžete pořídit také v různých barvách, což vám umožní mnohem lepší pozorování potenciálního záběru.  

Hlavní body:

 1. Skvělá citlivost špičky na záběr ryby.   

Přívlačové pruty

Mezi nejoblíbenější způsoby rybolovu patří bezesporu vláčecí technika. Pomocí vláčení umělých nástrah (třpytky, woblery) můžete vyburcovat k akci i ty nejlínější ryby. Prut na přívlač můžete mít ve více variantách. Vše závisí od toho, jak těžké ryby chcete lovit. 

Hlavní body:

 1. Skvělá citlivost špičky na záběr ryby.  

Plavaná

Pruty na plavanou se používají se splávkem. Nahodíte a pak už jen sledujete pohyby splávku.

Hlavní body:

 1. Skvělá citlivost špičky na záběr ryby.  

 

Može pruty-2

Pruty na mořský lov

Pokud si ani teď nejste jistí, jak si vybrat rybářský prut, rozhodně byste měli mít jasno, jestli chcete chytat u rybníka nebo na moři. Mořské pruty jsou totiž mnohem odolnější a uzpůsobené na lov ve slané vodě. jejich povrch i konstrukce vydrží mnohem více než pruty pro lov sladkovodních ryb. Mořský prut můžete doplnit o mlutiplikátor, který je obdobou navijáku - jen určený na těžší nástrahy. Multiplikátory také disponují vyšší kapacitou pro vlasec nebo šňůru. 

Hlavní body:

 1. Pro lov s extra těžkými nástrahami opatřete mořský prut multiplikátorem. 
 2. Mořský prut použijte pro lov na moři (velké ryby), nebo pro lov sumců. 

Dělené vs teleskopické pruty

Teleskopický prut jednoduše zasunete do sebe, čím výrazně zmenšíte jeho rozměr. Prut se vám vejde i do většího batohu. Je vhodný spíše pro občasné rybaření nebo pokud rádi cestujete a chcete mít prut vždy po ruce. Naproti tomu dělený prut rozložíte na jednotlivé části. Dělené pruty se vyrábí ve variantách dvoudílný, třídílný a vícedílný. Jeho vlastnosti jsou ve většině případů lepší než u teleskopických prutů. Zejména: pevnost, odolnost a pružnost. 

Při výběru rybářského prutu proto zvažte, jestli je pro vás důležitější skladnost a praktičnost, nebo vyšší odolnost a vlastnosti. 

Hlavní body:

 1. Pokud je pro vás klíčová přenositelnost a skladnost, zvolte teleskopický prut
 2. Chcete-li vysoce pevný a dobře ohebný prut, sáhněte po děleném. 

 

Doufáme, že pro vás byl článek užitečný. Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat v sekci kontakty a my vám rádi poradíme. 

Ať vám to chytá!

 

Jak správně vybrat rybářský prut